Zdjęcia dzieci Lublin

wpis w: maluszki | 0
Udostępnij na:

Gdy mamy okazję wykonywać zdjęcia dzieci Lublin Chełm czy Zamość wszędzie przydają się te same sposoby, techniki, czy tez tricki.

Często urzekają nas zdjęcia dzieci które zapatrzyły się w obiektyw aparatu fotograficznego. Tylko w praktyce okazuje się, że wcale wykonanie takiego zdjęcia nie jest proste. O ile starsze dziecko łatwo jest czymś zainteresować o tyle młodsze nie koniecznie będzie patrzyło tam gdzie byśmy chcieli.

 

Zdjęcia dzieci - Jesiennie wśród liści.
Zdjęcia dzieci – Jesiennie wśród liści.

 

Tutaj przydają się różnego rodzaju sztuczki. Nie ma co ukrywać, że bardzo przydaje się pomoc drugiej osoby która uczestniczy w zdjęciach. To na jej barkach spoczywa „zabawianie” fotografowanego dzieciątka w czasie gdy fotograf stara się wykonać jak najlepsze ujęcia.
Sposobów zwrócenia na siebie uwagi jest całe mnóstwo – od różnego rodzaju dźwięków – najlepiej obcych dla dziecka na co dzień po różnego rodzaju przedmioty o wyraźnych kolorach czy też różnego rodzaju świecące gadżety. Sam osobiście niejednokrotnie wykonałem ciekawe zdjęcia dzięki temu że zainteresowałem maluszka świecącym ekranem komórki czy też sam wydając różnego rodzaju odgłosy od cichutkiego gwizdania po mlaskanie 😉
Podstawą zawsze jest poczucie komfortu fotografowanego dziecka chyba, że zależy nam na zdjęciach rodem z horroru. Zapewnienie komfortu jest proste 😉 – maluszek nie może być głodny, musi mieć sucho w miarę miękko i przede wszystkim ciepło. To ostatnie jest akurat najprostsze jeżeli wykonujemy zdjęcia w pomieszczeniu. Sam zwykle korzystam z „usług „ termowentylatora którym ogrzewamy na początek miejsce gdzie chcemy ułożyć maleństwo do zdjęcia, potem w miarę potrzeby „dogrzewamy” – szczególnie jest to istotne gdy nie wiele przykrywa malutkie ciałko.

Zdjęcie wyjątkowo wykonane na spacerze komórką
Zdjęcie wyjątkowo wykonane na spacerze komórką

 

Gdy przygotowujemy zdjęcia dzieci wykonuję sporo zdjęć w seriach wychodząc z założenia że lepiej zrobić zdjęcie i potem mieć możliwość wyboru z kilkunastu klatek niż nie zrobić nic – w tej sytuacji już nic nie zrobimy.

Najczęstsze według mojej oceny błędy popełniane przy próbie robienia zdjęć dzieciom:

  • Nastawienie się, że wykonam dużo zdjęć – mniej znaczy więcej – wiem że Twój nowy aparat fotograficzny może wykonać kilka lub nawet kilkanaście zdjęć tysięcy zdjęć – ale przeglądaj je potem – wybierz naprawdę 10- 20 zdjęć które są naj, naj, naj. Po pewnym czasie tych zdjęć będą i tak setki – to jest jeszcze do ogarnięcia – a nie miliony – tego to nawet potem nie ma kiedy obejrzeć.
  • Musze zrobić zdjęcia mimo wszystko – stop orkiestra – życie najczęściej weryfikuje takie założenia. Czasami wszystko układa się tak że nie da rady zrobić zdjęcia jakie sobie wymarzyliśmy.
    Szczególnie w przypadku większych dzieci – robienie zdjęć z poziomu dorosłego – często musisz się ukorzyć (uklęknąć) lub położyć by wykonać dobre ujęcie.
  • Robienie zdjęć w pośpiechu często nie dbając o maluszka – to niestety zwykle się nie udaje. Sorry taki mamy klimat jakby można było rzec cytując klasyka 😉 – jeżeli nie zapewnimy dziecku odpowiednich warunków – nie będzie chciało z nami współpracować. Chyba że robimy zdjęcia wzorując się na serii filmów „Krzyk” 😉
  • Byle jakie przygotowanie = byle jakie zdjęcia.
    Znajomy mój kolega fotograf zwykle mi powtarzał – ile włożysz tyle wyciągniesz – wkładasz serce w prace – uzyskujesz oczekiwane efekty.

Fotografia dzieci to bardzo wdzięczny temat zdjęciowy. Uśmiech dziecka jest Ci w stanie wynagrodzić wszelkie trudy. Róbmy zdjęcia szczęśliwe, pełne miłości, autentycznej radości. Po prostu piękne 😉

Udostępnij na: